SUA: Casa Albă anunţă că alte cinci state iau în calcul normalizarea relaţiilor cu Israelul

Şeful de personal al Casei Albe Mark Meadows a declarat joi că alte cinci ţări iau în calcul în mod serios perspectiva încheierii de acorduri bilaterale prin care să îşi normalizeze relaţia cu Israelul după ce Emiratele Arabe Unite (EAU) şi Bahrain au făcut acest lucru în cursul săptămânii, transmite Reuters.

Meadows a comunicat aceste informaţii reporterilor la bordul Air Force One care îl transporta pe preşedintele Donald Trump la un miting de campanie în Wisconsin.

Oficialul american nu a precizat însă despre ce ţări este vorba, menţionând doar că trei dintre acestea se află în regiune.

Preşedintele Donald Trump a vorbit cu optimism despre faptul că mai multe state sunt de acord cu o normalizare a relaţiilor cu Israelul în urma acordurile semnate de EAU şi Bahrain cu această ţară.

O posibilitate este Oman, ţară a cărui ambasador a participat marţi la ceremonia de semnare a celor două acorduri, eveniment care a avut loc la Casa Albă.

Tot marţi, preşedintele Trump a estimat că Arabia Saudită va accepta în cele din urmă să semneze un acord de normalizare a relaţiilor cu Israelul. AGERPRES


populare
astăzi

1 „L-am avertizat”. Omul de afaceri Dragoș Sprînceană rupe tăcerea, după raportul Congresului SUA: „Am fost în contact săptămânal cu Călin Georgescu”

2 „Eu i-am făcut plângerea penală”. Consilierul lui Ilie Bolojan dezvăluie că l-a reclamat pe Robert Negoiță la DNA

3 Vedeta de la „Neatza cu Răzvan și Dani”, Ruxandra Luca, surprinsă în ipostaze intime cu un chirurg căsătorit

4 Un document misterios, publicat de Ministerul Energiei și șters după câteva minute / Furnizorii de electricitate și gaze erau acuzați de creșterea nejus…

5 Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, sub control judiciar pe o cauțiune stabilită la 800.000 de lei