SUA: Furtuna de zăpadă a făcut opt morți în regiunea Buffalo

Bilanțul victimelor provocate de furtuna de zăpadă ce a lovit regiunea Buffalo (nord-estul SUA) a crescut joi, ajungând la opt morți, în timp ce noi căderi de zăpadă sunt așteptate în cursul zilei, relatează AFP.

Numeroase șosele au rămas închise circulației pentru a permite autorităților să elibereze sute sau chiar mii de vehicule abandonate pe autostrăzi și drumuri secundare.

'Rămâneți în locuințe', a insistat în cursul unei conferințe de presă guvernatorul statului statului New York, Andrew Cuomo, cerându-le conducătorilor auto să respecte interdicția de a circula pentru a permite desfășurarea operațiunilor de deszăpezire.

Stratul de zăpadă a ajuns în 24 de ore la 1,50 m în anumite sectoare din Buffalo, o astfel de cantitate de zăpadă fiind înregistrată de obicei într-un an, din cauza acestei furtuni atipice și istorice provocate de apropierea de lacul Erie.

Unii conducători auto au rămas blocați două zile în mașini. Cea de-a opta victimă anunțată joi de autorități este un sexagenar care a decedat în urma unei crize cardiace. Miercuri, o persoană în vârstă a decedat după ce se pare că nu a primit la timp îngrijirile necesare.

Noi ninsori puternic sunt așteptate joi, potrivit Serviciului național de meteorologie.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Încă o dovadă a prostiei crase a lui Câciu, de două ori ministru PSD...

2 „Dacă v-ați afla într-o barcă cu Bolojan și Grindeanu, pe care l-ați arunca?” Răspunsul dat de Nicușor Dan

3 Detaliul de la strângerea de mână dintre Trump și Xi Jinping care i-a uimit pe experții în limbajul corpului

4 Povestea cercetătoarei române briliante de care se tem hackerii și giganții tech. Americanii au inclus-o în topul celor mai străluciți savanți

5 Ce a vrut să spună Xi Jinping când l-a avertizat pe Trump asupra „Capcanei lui Tucidide”. Reacția președintelui american