SUA: Trump anunță că l-a ales pe guvernatorul Indianei, Mike Pence, pentru postul de vicepreședinte

SUA: Trump anunță că l-a ales pe guvernatorul Indianei, Mike Pence, pentru postul de vicepreședinte

Candidatul republican prezumtiv în alegerile pentru Casa Albă, Donald Trump, a anunțat vineri că l-a ales pe guvernatorul statului Indiana, Mike Pence, pentru postul de vicepreședinte, informează Reuters și AFP.

'Sunt încântat să anunț că l-am ales pe guvernatorul Mike Pence drept coechipier, în postul de vicepreședinte. Conferință de presă mâine, la ora 11.00 a.m.' (15.00 GMT), a postat Trump pe contul său de Twitter.

Cotidianul Indianapolis Star a scris joi că Mike Pence renunță la o nouă candidatură la postul de guvernator pentru a face echipă cu Trump.

Prin această alegere, Donald Trump va avea de partea sa un conservator cu potențial de a-i unifica pe republicani, în prezent extrem de divizați, notează Reuters.

Miliardarul va fi învestit oficial drept candidat al Partidului Republican în alegerile prezidențiale din 8 noiembrie la Convenția ce va avea loc săptămâna viitoare la Cleveland.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Putin, obligat să se trezească din delirul grandorii după patru ani de război sângeros

2 Un articol care dă fiori... Asta ne rezervă viitorul? Acestea sunt „binefacerile” tehnologiei?

3 Cele 3 schimbări simple de stil de viață care ar putea adăuga aproape un deceniu vieții tale, potrivit unui studiu

4 Lux în Alpi, furie la Moscova. Elita Rusiei petrece în Occident, în timp ce războiul din Ucraina continuă

5 BREAKING Șeful Armatei anunță că în România „urmează să fie dislocat un detașament de soldați americani dotați cu tancurile Abrahms”