Suceava: Copilul jandarmeriţei omorâte pe trecerea de pietoni va fi transportat cu un elicopter SMURD la Bucureşti

Suceava: Copilul jandarmeriţei omorâte pe trecerea de pietoni va fi transportat cu un elicopter SMURD la Bucureşti

Copilul în vârstă de un an şi şase luni al femeii care a murit, miercuri, după ce a fost lovită de o maşină pe trecerea de pietoni din faţa Palatului de Justiţie din Suceava, va fi transferat cu un elicopter SMURD, în cursul zilei de joi, la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii "Maria Sklodowska Curie" din Bucureşti.

Potrivit şefului Secţiei ATI din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Suceava, Dorin Stănescu, copilul rănit este stabil din punct de vedere al funcţiilor vitale şi respiră fără ajutorul aparatelor, dar starea sa este în continuare foarte gravă din cauza traumatismelor multiple.

O femeie în vârstă de 40 de ani a decedat miercuri, după ce a fost lovită de o maşină pe o trecere de pietoni din zona Palatului de Justiţie din Suceava. Femeia traversa strada regulamentar, fiind cu fetiţa ei în vârstă de un an şi jumătate.

Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Suceava, Alin Găleată, ambele victime au fost transportate la UPU Suceava, mama fiind în stare de inconştienţă, rănită grav. În ciuda eforturilor medicilor, femeia nu a putut fi salvată, fiind declarat decesul. Copilul a suferit leziuni grave şi a fost internat în stare de comă la Secţia de Neurochirurgie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Suceava.

Din primele cercetări, autorul accidentului este un tânăr în vârstă de 26 de ani care circula cu viteză şi nu era sub influenţa băuturilor alcoolice. El susţine că nu a văzut victimele.

Femeia care a murit în accident era angajată a Şcolii Militare de Subofiţeri Jandarmi din Fălticeni.

Poliţia face cercetări pentru a stabili împrejurările şi cauzele exacte ale producerii accidentului, iar pe numele autorului faptei s-a deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă, acesta fiind reţinut după comiterea faptei. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?