Tenis: Monica Niculescu, eliminată în primul tur la Roma (WTA)

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost eliminată marți de olandeza Kiki Bertens, 2-6, 6-2, 6-1, în runda inaugurală a turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.775.745 dolari.

Monica Niculescu, locul 48 WTA, a avut un prim set remarcabil, dar a fost de nerecunoscut în celelalte două și a cedat după o oră și 59 de minute. Kiki Bertens, a 15-a favorită, ocupă poziția a 20-a în clasamentul WTA.

Pentru participarea la acest turneu, Niculescu a obținut 6.939 euro și un punct WTA.

Tot marți, în primul tur al turneului de la Roma, românca Irina Begu a fost învinsă de letona Anastasija Sevastova, cu 6-4, 6-4.

Simona Halep, a șasea favorită, va evolua direct în turul secund, contra germancei Laura Siegemund.

AGERPRES (autor: Mircea Lazaroniu; editor: Teodora Oprea, editor online: Anda Badea)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale