Tenis: Ana Bogdan, eliminată în optimi de finală la Taipei (WTA)

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost eliminată de canadianca Eugenie Bouchard, în două seturi, 7-5, 7-5, în optimile turneului WTA de la Taipei, dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

Ana Bogdan, numărul 89 mondial, s-a înclinat în faţa jucătoarei aflate pe locul 114 în mondial. Bogdan a cedat, deşi a salvat mai multe mingi de meci, amânând deznodământul partidei, care a durat o oră şi 48 de minute.

Românca se calificase în optimi, eliminând-o pe principala favorită a turneului, chinezoaica Shuai Peng (31 WTA), în două seturi, 6-4, 6-1.

Bouchard o va întâlni în sferturi pe Yafan Wang, care a trecut de franţuzoaica Pauline Parmentier, 6,3, 6-3.
AGERPRES (autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Ada Vîlceanu)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia