Tenis: Ana Bogdan, în semifinalele turneului ITF de la Saint-Gaudens (Franţa)

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului ITF de la Saint-Gaudens (Franţa), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a învins-o pe italianca Giulia Gatto-Monticone cu 6-1, 7-6 (4).

Ana Bogdan (26 ani, 131 WTA), a doua favorită, a obţinut victoria după o oră şi 34 de minute.

Românca a reuşi astfel a treia sa victorie în faţa italiencei Gatto-Monticone (31 ani, 163 WTA), cap de serie numărul şapte. În primele două meciuri directe, Ana Bogdan s-a impus în 2009, la Cagnes-Sur-Mer (Franţa, 100.000 dolari), cu 7-5, 6-7 (5), 7-5, în primul tur, şi în 2014, în sferturi la Hechingen (Germania, 25.000 dolari), cu 6-1, 6-3.

În semifinale, Ana Bogdan o va înfrunta pe învingătoarea dintre Tereza Martincova (Cehia/N.5) şi Cori Gauff (SUA), meciul fiind întrerupt după două ore şi 37 de minute, la scorul de 6-0, 4-6, 5-2, 30-30 pentru cehoaică.AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

3 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

4 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

5 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu