Tenis: Bianca Andreescu a abandonat în meciul cu Karolina Pliskova, la Turneul Campioanelor

Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a abandonat în meciul cu Karolina Pliskova, după ce cehoaica a câştigat primul set cu 6-3, miercuri, în Grupa Violet a Turneului Campioanelor la tenis, găzduit de Shenzhen (China).

Andreescu (19 ani), numărul patru mondial, care a avut probleme medicale şi în primul său meci, pierdut în faţa Simonei Halep, a primit îngrijiri şi miercuri la genunchiul stâng, renunţând să mai joace după 51 de minute.


Foto: (c) ALEX PLAVEVSKI/EPA


Pliskova (27 ani), numărul doi mondial, fusese învinsă de Andreescu în sferturi la Toronto anul acesta, cu 6-0, 2-6, 6-4.

Andreescu nu mai are nicio şansă de calificare în semifinale, chiar dacă ar putea juca vineri, în ultimul meci, contra ucrainencei Elina Svitolina.

Svitolina, deţinătoarea trofeului, s-a calificat, miercuri, în semifinale, după 7-5, 6-3 cu Simona Halep.

A doua jucătoare calificată din Grupa Violet se va decide vineri, în urma meciului dintre Halep şi Pliskova. Halep conduce cu 7-3 în meciurile directe, fiecare jucătoare câştigând un meci anul acesta, Simona în Cehia, în Fed Cup, iar Karolina în semifinale la Miami. AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Adrian Drăguţ, editor online: Ady Ivaşcu)


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Operațiunea urmează să înceapă de duminică / PSD forțează plecarea lui Bolojan și a USR din Guvern: „Nu se mai poate cu ei. Bolojan e totuna cu USR”

3 „Strălucirea a dispărut” / Visul Dubai se prăbușește: turiștii și investitorii fug, iar paradisul miliardarilor rămâne cu hoteluri, mall-uri și plaje ap…

4 5 avioane-cisternă ale Forțelor Aeriene ale SUA, lovite de o rachetă iraniană în timp ce staționau la o bază aeriană saudită

5 Ce se va întâmpla cu „blocurile comuniste” peste câteva decenii: „Unii cred că vor rezista la nesfârșit”