Tenis: Irina Bara, în ultima rundă a calificărilor la Madrid (WTA)

Jucătoarea română de tenis Irina Maria Bara a beneficiat de abandonul slovacei Magdalena Rybarikova, după primul set, câştigat cu 7-5, vineri, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.021.128 dolari.

Bara (24 ani, 178 WTA), care a primit un wildcard pentru calificări, a fost declarată învingătoare după 46 de minute. Rybarikova (30 ani, 72 WTA) a fost condusă cu 3-0, dar a reuşit egalarea, 3-3, Bara a avut 4-3, dar slovaca a revenit din nou, a condus cu 5-4, a servit pentru set, dar a pierdut trei ghemuri la rând şi setul.

Românca şi-a asigurat un cec de 6.265 euro şi 20 de puncte WTA, iar în meciul decisiv pentru accederea pe tabloul principal o va înfrunta pe ucraineanca Marta Kostiuk (16 ani, 320 WTA), victorioasă cu 6-0, 2-6, 6-0 în faţa americancei Amanda Anisimova (17 ani, 53 WTA), principala favorită a fazei preliminare.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Adrian Drăguţ, editor online: Anda Badea)