Tenis: Irina Begu, calificată în sferturi la Melbourne Summer Set 2; Sorana Cîrstea, învinsă în optimi

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului Melbourne Summer Set 2 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani, în timp ce Sorana Cîrstea s-a oprit în optimile de finală.

Begu (31 ani, 62 WTA) a trecut de italianca Jasmine Paolini (26 ani, 53 WTA) cu 3-6, 6-2, 6-3, după circa două ore de joc (2 h 02 min).

Irina, care trecuse în primul tur de principala favorită (americanca Jessica Pegula), a început bine meciul şi a condus cu 2-0, dar Paolini a întors scorul şi s-a impus cu 6-3. Begu a dominat actul secund, câştigat cu 6-2, după un nou debut bun (3-0). În decisiv, românca s-a desprins la 4-1, după trei ghemuri consecutive, impunându-se cu 6-3.

Begu, care a încheiat cu 7 aşi şi 7 duble greşeli, a făcut diferenţa cu primul serviciu.

Begu are acum 2-1 în meciurile directe cu Paolini, pe care a mai învins-o în 2019, în sferturi, la Szekesfehervar (ITF), cu 7-6 (7), 6-2, iar italianca a obţinut singurul său succes în acelaşi an, în optimi al Palermo, cu 6-4, 5-7, 7-6 (4).

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe americanca Amanda Anisimova.

Anisimova (20 ani, 78 WTA) a învins-o pe Sorana Cîrstea (31 ani, 39 WTA), cu 6-4, 6-1, după 67 de minute.

Americanca a început foarte bine şi a condus cu 3-0, Cîrstea a egalat, 3-3, dar Anisimova a făcut diferenţa în acest set printr-un nou break, la 5-4. Al doilea set a fost fără istoric, după ce Anisimova a avut 5-0.

Sorana rămâne cu un cec de 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Cîrstea, care în primul tur a trecut de rusoaica Varvara Graceva cu un sec 6-0, 6-0, a fost învinsă de Anisimova şi la primul lor duel, în 2019, în primul tur la Wimbledon, cu 6-3, 6-3.

Anisimova a câştigat singurul său duel cu Begu, în 2019, în turul al treilea la Roland Garros, cu 7-6 (6), 6-4.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)

1 Descoperire care dă de gândit în Brazilia...

2 VIDEO De azi se va circula pe 12 km noi din A0, permițând șoferilor o legătură pe autostradă în partea de sud a Capitalei între DN6, DN5 și DN4

3 O profesoară de Română care susține că „Luceafărul“ lui Eminescu este roman, greu de demis

4 A început „detonarea” lui Piedone? A apărut o „personajă” nouă în peisaj...

5 „Dacă rămâneam cu el era vai de vieţişoara mea. Era un diavol frumos” / I-a fost amantă lui Florin Piersic timp de 9 ani