Tenis: Irina Begu, eliminată în optimi de finală la Roland Garros

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, cap de serie N.25, a fost eliminată duminică de americanca Shelby Rogers, 6-3, 6-4, în optimile probei feminine de simplu la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Șlem al anului.

Meciul a durat o oră și 21 de minute. Irina Begu (25 ani, 28 WTA), care a atins pentru prima oară optimile la Openul Franței, rămâne cu un cec de 173.000 euro și 240 de puncte WTA.

Shelby Rogers (23 ani, 108 WTA) nu ajunsese până acum niciodată mai departe de turul 2 într-un turneu de Mare Șlem.

Americanca o va avea ca adversară în sferturi pe spaniola Garbine Muguruza, N.4 mondial. Aceasta a trecut duminică de rusoaica Svetlana Kuznețova (favorită N.13), în două seturi, 6-3, 6-4.

Tot în optimi, românca Simona Halep o va întâlni duminică pe australianca Samantha Stosur.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Țara în care am ajuns să trăim... / Citiți povestea asta și decideți voi care este adevărul...

2 Citiți și voi ce se întâmplă în Serbia după ce China a pus mâna pe cele mai mari zăcăminte de cupru și aur din Europa

3 „Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română

4 „Era foarte supărat pe emigranți. Efectiv m-am simțit batjocorit, umilit / I-am explicat că anul trecut am plătit taxe de 5.000 de lire, nu m-a înțeles”

5 Surpriză în cursa pentru șefia Parchetelor: cine vrea să conducă Parchetul General, DNA și DIICOT. Calendar și data rezultatelor