Tenis: Jelena Ostapenko, eliminată de o jucătoare aflată pe locul 317 WTA, în runda inaugurală la Hong Kong

Letona Jelena Ostapenko, locul 18 în ierarhia tenisului feminin şi a treia favorită, a fost eliminată luni de Kristina Kucova (Slovacia), aflată pe locul 317 WTA, după trei seturi, 5-7, 6-3, 6-2, în runda inaugurală a turneului WTA de la Hong Kong, dotat cu premii totale de 750.000 de dolari.

Săptămâna trecută, Jelena Ostapenko, care a acuzat atunci dureri la încheietura mâinii stângi, a fost umilită în turul secund la Beijing de jucătoarea chineză Qiang Wang cu un neverosimil 6-0, 6-0. Letona a câştigat anul trecut turneul de Mare Şlem de la Roland Garros, după o finală cu Simona Halep.