Tenis: Mihaela Buzărnescu a câștigat turneul ITF de la Hodmezovasarhely (Ungaria)

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu a câștigat, duminică, turneul ITF de la Hodmezovasarhely (Ungaria), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a dispus în finală de Danka Kovinic (Muntenegru), cu un sec 6-2, 6-1.

Buzărnescu (29 ani) a dispus de a doua favorită în exact o oră de joc și a reușit cea mai bună performanță din cariera sa.

Buzărnescu câștigase și singurul meci direct de până acum cu Kovinic (22 ani), în 2010, cu 6-3, 6-1, în optimile unui turneu ITF la Podgorica (25.000 dolari).

Grație acestui succes, Buzărnescu, care are un doctorat în sport, a urcat 107 locuri în clasamentul mondial și se află pe locul 267. Kovinic, care în februarie anul trecut se afla pe locul 46 în ierarhia mondială, este acum pe locul 123.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...