Tenis: Monica Niculescu, învinsă în optimile turneului WTA de la Hong Kong

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost învinsă de australianca Daria Gavrilova cu 6-3, 4-6, 7-6 (3), joi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Hong Kong, dotat cu premii totale de 750.000 de dolari.

Gavrilova (24 ani, 34 WTA), cap de serie numărul 7, s-a impus după două ore şi 51 de minute, într-un meci de mare luptă, cu destule răsturnări de situaţie.

Niculescu (31 ani, 87 WTA) a început foarte slab meciul şi a fost condusă cu 5-0, reuşind doar 8 puncte în aceste ghemuri. Monica a revenit în joc şi a luat trei ghemuri la rând, dar a pierdut primul set cu 3-6.

Actul secund a început cu un break al jucătoarei de origine rusă, dar Niculescu a egalat şi apoi a trecut în avantaj după un ghem dramatic de 17 minute şi 56 de secunde. Niculescu a condus cu 3-1 şi 5-2, Gavrilova s-a apropiat la 5-4, românca reuşind să încheie setul cu 6-4, pe serviciul adversarei.

În decisiv, Gavrilova s-a desprins la 5-1, dar Niculescu a avut o revenire remarcabilă şi a egalat, setul ajungând în tiebreak, unde Gavrilova s-a impus cu 7-3.

Niculescu a fost vulnerabilă pe propriul serviciu, având procentaje mici, 46% la primul şi 35% la al doilea.

Niculescu va primi un cec de 7.195 dolari şi 30 de puncte WTA.
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Anda Badea)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia