Tenis: Muguruza şi Kerber au abandonat în optimi la Stuttgart (WTA)

Jucătoarele de tenis Garbine Muguruza şi Angelique Kerber au abandonat, joi, în timpul meciurilor pe care le susţineau în optimile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale de 816.000 dolari.

Muguruza (Spania), numărul trei mondial şi a doua favorită la Stuttgart, a renunţat după ce rusoaica Anastasia Pavliuncekova (27 WTA), a câştigat primul set cu 7-5.

Kerber (Germania), care ocupă locul 12 în ierarhia WTA, s-a accidentat şi s-a retras în setul al doilea al meciului cu estoniana Anett Kontaveit (31 WTA), la scorul de 6-0, 2-0 pentru jucătoarea baltică.

Pavliucenkova şi Kontaveit vor fi adversare în sferturile de finală.

Un alt abandon survenit în optimi a fost cel al tinerei cehoaice Marketa Vondrousova (18 ani), care s-a retras în setul decisiv al meciului cu ucraineanca Elina Svitolina (a treia favorită), la scorul de 2-6, 6-1, 3-2 pentru aceasta.

Alte rezultate înregistrate joi în optimile de finală:
CoCo Vandeweghe (SUA) - Laura Siegemund (Germania) 6-4, 4-6, 6-3
Caroline Garcia (Franţa/N.6) - Marta Kostiuk (Ucraina) 6-1, 3-6, 7-5
Karolina Pliskova (Cehia/N.5) - Veronika Kudermetova (Rusia) 7-6 (7/4), 6-3
Jelena Ostapenko (Letonia/N.4) - Zarina Dias (Kazahstan) 6-3, 6-0
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia