Tenis: Nadal, învins de Murray în semifinalele turneului de la Abu Dhabi

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 3 mondial, a fost învins fără drept de apel cu 6-2, 6-0, de britanicul Andy Murray, la revenirea sa în competiție după o pauză forțată de două luni.

Foto: (c) Fan Jun / XINHUA ARHIVA

Partida, contând pentru semifinalele turneului demonstrativ de la Abu Dhabi, s-a disputat vineri, pe terenul arenei "Zayed Sports City" din capitala Emiratelor Arabe Unite, și a fost dominată de la un capăt la altul de Murray, care câștigase până acum doar 5 dintre cele 20 de meciuri directe împotriva campionului iberic.

Pentru Rafael Nadal, acesta a fost primul turneu la care a participat după operația de apendicită la care a fost supus pe 4 noiembrie, la Barcelona, în urma căreia a ratat atât Mastersul 1.000 de la Paris-Bercy, cât și Turneul Campionilor de la Londra

Andy Murray, campionul olimpic en titre, care a trecut în turul anterior de un alt reprezentant al Spaniei, Feliciano Lopez, îl va avea ca adversar în finala de la Abu Dhabi pe câștigătorul partidei dintre sârbul Novak Djokovic, numărul 1 mondial, și elvețianul Stanislas Wawrinka.

Ultimele trei ediții ale turneului demonstrativ de la Abu Dhabi s-au încheiat cu victoria lui Djokovic.

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir)


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană