Tenis: Patricia Ţig, în ultimul tur al calificărilor la Roma (WTA)

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig o va înfrunta pe Christina McHale (SUA) în ultima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 1.577.613 euro.

Ţig (26 ani, 64 WTA) a trecut, sâmbătă, de chinezoaica Yafan Wang (27 ani, 122 WTA) cu 0-6, 6-3, 7-6 (4), după două ore şi 19 minute. Românca a reuşit să salveze o minge de meci în setul al treilea, la 5-4 pentru Wang, iar în tiebreak a revenit de la 1-4, câştigând şase puncte consecutive.

Cele două s-au întâlnit şi în 2020, la Hua Hin, Ţig câştigând în primul tur cu 6-1, 1-6, 7-6 (5).

Ţig a câştigat şi singurul său meci de până acum cu McHale (28 ani, 90 WTA), anul trecut, în turul al doilea la Roland Garros, cu 6-4, 6-3.

În alt meci jucat sâmbătă în primul tur al calificărilor, Irina Begu (30 ani, 75 WTA) a fost învinsă de germanca Andrea Petkovic (33 ani, 109 WTA) cu 6-4, 5-7, 6-3. Irina se impusese în ultimele trei meciuri directe, acum scorul fiind egal, 3-3.

Ţig şi-a asigurat un cec de 5.080 euro şi 20 de puncte WTA, iar Begu va primi 2.620 euro şi un punct WTA.

Simona Halep (3 WTA) este singura româncă aflată pe tabloul principal de simplu, urmând să intre direct în turul al doilea, contra învingătoarei dintre germanca Angelique Kerber şi o adversară din calificări. Halep este deţinătoarea titlului la Roma.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...