Tenis: Patricia Ţig s-a calificat la pas în sferturile turneului WTA de la Istanbul

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 225.500 dolari, după ce a învins-o pe japoneza Misaki Doi cu scorul de 6-2, 6-0, joi, în optimile de finală.

Ţig (26 ani, 88 WTA) s-a impus în doar 65 de minute în faţa unei adversare de valoare comparabilă (29 ani, 81 WTA).

Românca şi-a asigurat un cec de 5.006 dolari şi 60 de puncte WTA.

În sferturi, Ţig o va înfrunta pe câştigătoarea dintre suedeza Rebecca Peterson (25 ani, 48 WTA), a doua favorită, şi rusoaica Margarita Gasparian (26 ani, 117 WTA).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia