Tenis: Rusoaica Veronika Kudermetova, adversara Soranei Cîrstea în semifinale la Istanbul (WTA)

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, deţinătoarea titlului, o va întâlni pe Veronika Kudermetova în semifinalele turneului WTA 250 de la Istanbul, dotat cu premii totale de 239.477 de dolari, după ce rusoaica a învins-o pe maghiara Anna Bondar, cu 7-6 (9), 7-6 (3), în ultimul meci de vineri.

Kudermetova, a treia favorită, a salvat patru mingi de set în primul act, obţinând victoria după două ore şi 14 minute.

Cîrstea (32 ani, 24 WTA), a doua favorită, a trecut în sferturi de austriaca Julia Grabher, cu 7-5, 6-1.

Sorana Cîrstea o conduce pe Kudermetova (24 ani, 29 WTA) cu 2-0 în meciurile directe, după ce a învins-o în 2016 în sferturi la Biarritz, cu 6-1, 6-4, şi în 2021, în primul tur la US Open, cu 7-6 (5), 3-6, 6-0.

Cealaltă semifinală le va opune pe rusoaica Anastasia Potapova şi pe pe kazaha Iulia Putinţeva.

Potapova a învins-o pe spaniola Sara Sorribes Tormo, cap de serie numărul şapte, cu 6-2, 6-2, iar Putinţeva a trecut de australianca Ajla Tomljanovic (cap de serie numărul şase), cu 5-7, 6-2, 6-4.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!