Tenis: Simona Halep şi Sorana Cîrstea, adversare în optimile la Indian Wells (WTA)

Jucătoarele române de tenis Simona Halep şi Sorana Cîrstea se vor înfrunta în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Indian Wells, după ce au reuşit să câştige meciurile disputate duminică în turul al treilea al competiţiei din Statele Unite, dotată cu premii totale de 8.584.055.

Halep (30 ani, numărul 26 WTA), campioană la Indian Wells în 2015, a dispus cu 6-3, 6-4 de tânăra jucătoare americană Cori "Coco" Gauff (17 WTA), care a împlinit duminică 18 ani.

Aceasta este a doua victorie în tot atâtea confruntări cu reprezentanta Statelor Unite pentru Simona Halep, care speră să acceadă pentru a cincea oară în cariera sa în sferturile de finală la turneul californian.

Următoarea sa adversară va fi Sorana Cîrstea (31 ani, numărul 27 WTA), care a dispus la rândul ei, cu 5-7, 6-1, 6-0 de rusoaica Ana Kalinskaia (23 ani, 90 WTA), după două ore şi 22 de minute. Cîrstea a reuşit să câştige ultimele 12 ghemuri ale meciului, după ce adversara sa a avut 1-0 în setul secund.

Simona Halep şi Sorana Cîrstea s-au întâlnit ultima oară în circuitul feminin în urmă cu 12 ani, în calificările turneului de la Cincinnati (SUA). Cîrstea conduce cu 2-1 în întâlnirile directe cu Halep.

Halep şi Cîrstea şi-au asigurat fiecare 94.575 de dolari şi 120 de puncte WTA.

Rezultatele de duminică din turul al treilea:
Sorana Cîrstea (România/N.26) - Ana Kalinskaia (Rusia) 5-7, 6-1, 6-0
Simona Halep (România/N.24) - Cori Gauff (SUA/N.16) 6-3, 6-4
Petra Martic (Croaţia) - Emma Răducanu (Marea Britanie/N.11) 6-7 (3/7), 6-4, 7-5
Liudmila Samsonova (Rusia/N.28) - Danka Kovinic (Muntenegru) 6-4, 7-6 (7/4)
Iga Swiatek (Polonia/N.3) - Clara Tauson (Danemarca/N.29) 6-7 (3/7), 6-2, 6-1
Angelique Kerber (Germania/N.15) - Daria Kasatkina (Rusia/N.23) 6-2, 6-1
Harriet Dart (Marea Britanie) - Kaia Kanepi (Estonia) 7-6 (7/4), 6-3
Madison Keys (SUA/N.25) - Alison Riske (SUA) 7-6 (7/4), 6-1
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!