Tenis: Sorana Cîrstea, învinsă fără drept de apel în primul tur la Adelaide (WTA)

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă fără drept de apel de ucraineanca Anhelina Kalinina, cu 6-3, 6-2, marţi, în prima rundă a turneului Adelaide International 2 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani.

Cîrstea (31 ani, 38 WTA), cap de serie numărul 9, s-a înclinat după o oră şi 25 de minute în faţa adversarei sale (24 ani, 51 WTA).

Cîrstea a început bine meciul şi a condus cu 2-0, dar apoi a comis foarte multe erori neprovocate, Kalinina luând patru ghemuri la rând şi câştigând primul set cu 6-3. În actul secund, Kalinina a avut 2-0, apoi Cîrstea a reuşit egalarea (2-2), după un scurt reviriment, dar a pierdut următoarele patru ghemuri, setul şi meciul.

Românca s-a ales cu 2.675 de dolari şi un punct WTA pentru participare.

Kalinina va juca în optimi contra americancei Alison Riske, victorioasă luni cu 6-4, 6-4 în faţa polonezei Magda Linette.

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia