Tenis: Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Shenzhen (WTA)

Tenis: Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Shenzhen (WTA)

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 750.000 de dolari, după ce a învins-o pe franţuzoaica Pauline Parmentier cu 6-2, 6-2.

Cîrstea (28 ani, 84 WTA) s-a impus după aproape 67 de minute de joc în faţa unei adversare mai bine cotate (32 ani, 56 WTA).

Românca nu şi-a pierdut niciodată serviciul, salvând singura minge de break de care a beneficiat Parmentier.

Cîrstea are acum 3-2 în meciurile directe cu Parmentier, precedentele victorii venind în 2011 la Cagnes-sur-Mer şi în 2012 la Wimbledon.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 13.121 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe americanca Alison Riske, care a trecut de rusoaica Evghenia Rodina în optimi, cu 4-6, 6-2, 6-3. Sorana are 4-2 în meciurile directe cu Riske (28 ani, 62 WTA). Cea mai recentă confruntare a avut loc în 2018, la US Open, în primul tur, românca învingând cu 6-3, 3-6, 7-5.

Tot marţi, în primul tur la Shenzhen, Monica Niculescu o va înfrunta pe letona Jelena Ostapenko, a patra favorită.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?