Tenis: Toate cele 8 românce de pe tabloul principal vor evolua marţi la BRD Bucharest Open (WTA)

Tenis: Toate cele 8 românce de pe tabloul principal vor evolua marţi la BRD Bucharest Open (WTA)

Toate cele opt jucătoare române de pe tabloul principal de simplu vor evolua marţi în prima rundă a turneului de tenis BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari şi găzduit de Arenele BNR din Capitală.

Sorana Cîrstea, a cincea favorită, Irina Begu, Ana Bogdan, Irina Bara, Elena-Gabriela Ruse, Jaqueline Cristian, toate intrate direct pe tabloul principal, Patricia Ţig, venită din calificări, şi Alexandra Cadanţu, ca lucky loser, vor ataca marţi calificarea în optimile de finală.

Cel puţin una dintre ele are asigurată prezenţa în turul secund, Sorana Cîrstea sau Jaqueline Cristian, care vor fi adversare.

Irina Begu o va înfrunta pe Aleksandra Krunic (Serbia), Ana Bogdan va avea meci greu cu principala favorită şi campioana en titre, letona Anastasija Sevastova, Irina Bara va primi replica australiencei Jaimee Fourlis, Elena-Gabriela Ruse va juca împotriva cehoaicei Barbora Krejcikova, Patricia Ţig o va întâlni pe Anna Bondar (Ungaria), în timp ce Alexandra Cadanţu o va avea ca adversară pe Kristyna Pliskova.

Programul meciurilor de marţi:
Terenul Central (ora 14:00)
Sorana Cîrstea (România/N.5) - Jaqueline Cristian (România), în primul tur
Irina-Camelia Begu (România) - Aleksandra Krunic (Serbia), în primul tur
Anastasija Sevastova (Letonia/N.1) - Ana Bogdan (România), în primul tur
Elena-Gabriela Ruse (România) - Barbora Krejcikova (Cehia) (nu înainte de ora 20:00), în primul tur

Grandstand (ora 12:00)
Arantxa Rus (Olanda) - Veronika Kudermetova (Rusia/N.3), în primul tur
Alexandra Cadanţu (România) - Kristyna Pliskova (Cehia/N.8), în primul tur
Jaimee Fourlis (Australia) - Irina Bara (România), în primul tur
Anna Bondar (Ungaria) - Patricia Maria Ţig (România), în primul tur

Terenul 4 (ora 14:00)
Isabella Şinikova (Bulgaria) - Kaja Juvan (Slovenia), în primul tur
Shilin Xu (China) - Lara Arruabarrena (Spania), în primul tur
Varvara Lepchenko (SUA) - Martina Di Giuseppe (Italia), în primul tur

Terenul 6 (ora 14:00)
Sharon Fichman (Canada)/Nina Stojanovic (Serbia) - Marie Benoit/Ysaline Bonaventure (Belgia), în primul tur
Akgul Amanmuradova (Uzbekistan)/Cristina Dinu (România) - Aliona Bolsova (Spania)/Tereza Mrdeza (Croaţia), în primul tur
Naiktha Bains (Marea Britanie)/Anastasia Grymalska (Italia) - Viktoria Kuzmova (Slovaica)/Kristyna Pliskova (Cehia/N.4), în primul tur
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Îl ascultă cineva sau sunt amețiți de aromele ciolanului? / Rareș Bogdan, avertismente în rafală pentru miniștri…

2 Răsturnare de situație! Ce spune menajera lui Alex Bodi despre bătăile pe care Bianca Drăgușanu le-a încasat

3 Trimis la dezalcoolizare? / Maior va fi ambasadorul României la Aman, în Iordania

4 Așa o fi?

5 ULTIMA ORĂ Ionuț Nasleu, fostul șef al Piețelor din Timișoara, a fost reținut pe aeroportul Otopeni