Tenis: Victoria Azarenka, în optimi la Wimbledon, unde ar putea să o întâlnească pe Simona Halep

Jucătoarea din Belarus Victoria Azarenka s-a calificat în optimile de finală la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Șlem al anului, în urma victoriei obținute vineri pe Terenul central în fața britanicei Heather Watson, nr. 102 mondial, în trei seturi: 3-6, 6-1, 6-4.

Fostă nr. 1 mondial, acum coborâtă pe locul 683, după ce a dat naștere primului său copil (în decembrie), Azarenka s-a impus în 2 ore și 5 minute și va juca în săptămâna a doua la Winbledon pentru a 5-a oară în carieră.

În fața preferatei publicului londonez, ''Vika'' Azarenka (27 ani) a suferit la început din cauza serviciului (7 duble greșeli). Ea și-a revenit apoi jucând cu siguranță și contând pe greșelile neforțate ale adversarei sale (31).

Jucătoarea din Belarus, sfertfinalistă în 2015 și de două ori semifinalistă în 2011 și 2012, va juca în optimi cu câștigătoarea din meciul dintre nr. 2 mondial, românca Simona Halep, și chinezoaica Peng Shuai, nr. 37 mondial.

AGERPRES (autor: Teodora Oprea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ada Vîlceanu)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia