Tir cu rachetă asupra unui distrugător american, în largul Yemenului

Cel puțin o rachetă a fost trasă miercuri asupra distrugătorului american USS Mason de pe teritoriul controlat de gruparea houthi în Yemen, a confirmat Pentagonul prin purtătorul de cuvânt Peter Cook, citat de Reuters. Nava militară a utilizat contramăsuri defensive și nu a fost lovită.

Un incident similar a avut loc în urmă cu patru zile, reamintește Reuters.

Departamentul apărării Statelor Unite a declarat că va reacționa la acest atac "la momentul potrivit și cu mijloacele potrivite".

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...