Tir cu rachetă asupra unui distrugător american, în largul Yemenului

Cel puțin o rachetă a fost trasă miercuri asupra distrugătorului american USS Mason de pe teritoriul controlat de gruparea houthi în Yemen, a confirmat Pentagonul prin purtătorul de cuvânt Peter Cook, citat de Reuters. Nava militară a utilizat contramăsuri defensive și nu a fost lovită.

Un incident similar a avut loc în urmă cu patru zile, reamintește Reuters.

Departamentul apărării Statelor Unite a declarat că va reacționa la acest atac "la momentul potrivit și cu mijloacele potrivite".

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 O informație interesantă

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?