Trafic ilegal cu căței din România: Sute de pui de teckel vânduți în Franța sub identități false
Două cetățene române și un medic veterinar francez se confruntă cu justiția în Franța, fiind implicați într-un caz de trafic ilegal cu căței proveniți din România. Procurorii estimează că aproximativ 300 de pui de teckel au fost înregistrați pe numele unor proprietari fictivi și ulterior comercializați pe piața franceză.
Conform investigațiilor autorităților franceze, medicul veterinar care profesează în Evry este acuzat de implicare într-o escrocherie organizată. Detaliile din dosar indică faptul că medicul veterinar a efectuat anul trecut proceduri de microcipare, cruciale pentru identificarea unuia dintre cei circa 300 de pui de teckel aduși din România. Aceștia au fost înregistrați pe numele unor persoane care, în numeroase situații, s-au dovedit a fi fictive, conform relatărilor Agerpres .
Cele două femei de naționalitate română erau responsabile de îngrijirea animalelor și de vânzarea acestora prin anunțuri online. Procurorii le incriminează pentru că ar fi furnizat cumpărătorilor informații eronate despre vârsta și starea de sănătate a cățeilor și pentru că ar fi supus animalele la rele tratamente.
Investigația a debutat la sfârșitul anului 2025, în urma unei sesizări primite de autorități cu privire la posibile abuzuri asupra animalelor într-un apartament din regiunea pariziană. Acolo au fost descoperiți opt căței ținuți în condiții considerate deplorabile.
Ulterior, la începutul acestui an, mai multe asociații de protecție a animalelor au înregistrat plângeri similare. Una dintre aceste sesizări a condus la descoperirea a patru căței abandonați într-un sac de gunoi.
Cercetările au relevat că puii de teckel erau vânduți cu un preț de aproximativ 1.800 de euro fiecare. Tranzacțiile se desfășurau, se pare, într-o locuință din localitatea Saulx-les-Chartreux, la sud de Paris, unde anchetatorii au descoperit în jur de 50 de căței din rasa menționată și au reținut șase persoane.
La scurt timp după aceste acțiuni, o a șaptea persoană a fost reținută de autorități, în urma descoperirii la domiciliul unei femei a unor carnete de sănătate pentru animale completate cu identități fictive ale proprietarilor.
Una dintre femeile acuzate a mărturisit în fața anchetatorilor că importa cățeii din România la un cost de aproximativ 500 de euro per exemplar, cu scopul de a-i revinde ulterior cu 900 de euro fiecare. Aceasta a confirmat, de asemenea, utilizarea unei identități false pentru procedurile de microcipare și a declarat că îl cunoaște pe medicul veterinar implicat în caz.
Cea de-a doua femeie a recunoscut că deține mai mulți căței din rasa teckel, dar a negat orice implicare în rețeaua de trafic.
Explorează subiectele:

