Trump, atac ironic la familia Clooney. Președintele american critică Franța pentru „gestionarea dezastruoasă a imigraţiei"

Trump, atac ironic la familia Clooney. Președintele american critică Franța pentru „gestionarea dezastruoasă a imigraţiei"

Donald Trump a salutat miercuri, în stilul său caracteristic, faptul că George şi Amal Clooney au primit cetăţenia franceză, considerându-i pe cei doi între "cei mai slabi analişti politici din toate timpurile”, acuzând în acelaşi timp autorităţile franceze de „gestionarea absolut dezastruoasă a imigraţiei”.

Amal și George Clooney FOTO: Adevărul (arhivă)

Amal și George Clooney FOTO: Adevărul (arhivă)

„Veşti bune! George şi Amal Clooney, doi dintre cei mai slabi analişti politici din toate timpurile, au devenit oficial cetăţeni francezi ”, a declarat Donald Trump pe reţeaua sa Truth Social, scrie AFP.

Preşedintele american, obişnuit cu atacurile incendiare împotriva oponenţilor săi politici, şi-a accentuat în mod special criticile împotriva imigraţiei în Europa, unul dintre temele sale preferate încă din campania din 2024, scrie News.

„Din păcate, Franţa se confruntă în prezent cu o problemă gravă de criminalitate din cauza gestionării absolut dezastruoase a imigraţiei, similară cu cea pe care am avut-o sub Joe Biden, somnorosul”, a adăugat el, reluând jignirea sa preferată pentru a-l desemna pe predecesorul său democrat la Casa Albă.

Fără a invoca statistici fiabile, Donald Trump face în mod regulat o legătură directă între criminalitate şi imigraţie.

George Clooney este de mult timp un susţinător important al taberei democrate. Iar pentru preşedintele republican, actorul american „a devenit mai cunoscut prin politică decât prin filmele sale rare, total mediocre”.

Cât despre soţia sa, avocata şi activista pentru drepturile omului Amal Clooney, ea a făcut parte dintr-un grup de experţi care a consiliat procurorul Curţii Penale Internaţionale (CPI) care a solicitat mandate de arestare împotriva a doi miniştri israelieni, printre care Benjamin Netanyahu, şi a trei lideri ai Hamas.

O decizie care a provocat furia guvernului israelian, dar şi a Statelor Unite, principalul său susţinător militar şi diplomatic.

În Franţa, naturalizarea cuplului şi a celor doi copii ai săi a făcut de asemenea valuri, dar mai ales din cauza neregulilor guvernamentale pe care le-a generat, o ministră denunţând „două măsuri” în contextul înăspririi condiţiilor de acces la cetăţenie.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 România, performanță unică în UE. Daniel Dăianu: Să cobori deficitul de la peste 9% spre 6% este un act remarcabil. „Era devastator”

2 S-a întâmplat și în România... / „Fiica de 13 ani a dascălului luptă încă pentru viața ei” / Profesor din Ungaria, ucis de un soldat american care a intra…

3 Tânăra de 20 de ani care lucrează 1.000 de hectare: „Mă identific total cu agricultura și o recomand doar celor cu pasiune și dedicare”

4 Pe măsură ce războiul Rusiei continuă, societatea începe să se fisureze

5 Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”