Tudor Rareş Pop, propus ministru al Tineretului şi Sportului (fişă biografică)

Tudor Rareş Pop, propus ministru al Tineretului şi Sportului (fişă biografică)

Comitetul Politic al USR a validat, la 17 octombrie 2021, lista miniştrilor propuşi de premierul desemnat Dacian Cioloş şi programul de guvernare cu care se va prezenta în Parlament. Tudor Rareş Pop a fost propus ministru al Tineretului şi Sportului.

Deputatul USR Tudor Rareş Pop s-a născut la 29 noiembrie 1980, potrivit www.cdep.ro.

Este licenţiat în Jurnalism, fiind absolvent al Facultăţii de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării (1999-2003).

În ceea ce priveşte activitatea profesională, a fost copywriter (nov. 2005 - dec. 2006) şi senior copywriter la Mercury 360 (mart. 2014 - dec. 2015), copywriter/project manager la Rock'n'Roll (ian. 2007 - ian. 2008); copywriter la Ogilvy & Mather (ian. 2009 - mar. 2010); la FCB Project (Foote & Cone Belding) (mar. 2011 - iul. 2013); la The Geeks (aug. 2013 - febr. 2014).

În cadrul guvernului condus de Dacian Cioloş (2015-2017), a deţinut funcţia de consilier în Cabinetul pentru Afaceri Europene, Cancelaria Prim-Ministrului (dec. 2015 - mai 2016) şi director de cabinet la Cabinetul Ministrului Fondurilor Europene (mai-oct. 2016).

A fost ales deputat din partea USR în circumscripţia electorală nr. 42 Bucureşti, mandatul fiind validat la 21 decembrie 2016. Mandatul său a încetat la 18 decembrie 2020, odată cu depunerea demisiei, în contextul în care mai mulţi deputaţi şi-au dat demisia înainte de terminarea mandatului pentru a nu beneficia de pensii speciale, potrivit www.cdep.ro.

În legislatura 2016-2020, a fost membru (până în dec. 2020) şi secretar (sept. 2017 - sept. 2018) al Grupului parlamentar al Uniunii Salvaţi România; membru al Comisiei pentru tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor (iun. 2017-sept. 2018; oct. 2020-18 dec. 2020), membru al Comisiei pentru sănătate şi familie (dec. 2016-18 dec. 2020). A fost secretar al Comisiei pentru comunităţile de români din afara graniţelor ţării (până în iun. 2017).

A fost reales deputat, pe listele Alianţei USR PLUS, în circumscripţia electorală nr. 42 Bucureşti. Mandatul său a fost validat la data de 21 decembrie 2020. Este membru al Grupului parlamentar al Uniunii Salvaţi România şi al Comisiei pentru sănătate şi familie. Este preşedinte al Comisiei pentru tineret şi sport. AGERPRES/(Documentare - Irina Andreea Cristea, editor: Cristian Anghelache, editor online: Alexandru Cojocaru)

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Această ucraineancă l-a „combinat” pe soțul familiei unde fusese cazată în doar 10 zile!

2 VIDEO Priviți cum au „evaporat” ucrainenii o armă rară a rușilor

3 Zguduitor articol...

4 Imagini cu patru francezi care pleacă dintr-un local din Cluj fără să plătească după ce consumaseră 6 ore

5 De citit...