Ucraina: Kievul dezminte că oraşul Herson ar fi fost capturat de forţele ruse

O înregistrare video postată miercuri pe social media de un consilier al ministrului de interne ucrainean arată o persoană îmbrăcată în civil care se apropie de un tanc şi apoi ridică şi flutură drapele ucrainene, strigând 'Glorie Ucrainei!'', relatează Reuters.

Consilierul Anton Heraşcenko a afirmat că în video apar civili din Herson, aflat în sudul Ucrainei, luând drapele de la invadatorii ruşi în centrul oraşului.

Anterior, Heraşcenko vorbise despre victime multiple în rândul civililor, precizând că populaţia din Herson îşi apără oraşul folosind sticle incendiare.

Moscova a anunţat miercuri că a cucerit oraşul Herson, care ar fi cea mai importantă captură de la începerea invaziei sale în ţara vecină, în urmă cu o săptămână.

Pe de altă parte, un consilier al preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski a declarat miercuri că Rusia încă nu a capturat oraşul Herson şi că au loc lupte pe stradă în acest port aflat la vărsarea fluviului Nipru în Marea Neagră.

''Oraşul nu a căzut, partea noastră continuă apărarea'', a spus consilierul respectiv, Oleksii Arestovici. AGERPRES


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Orban e pa, și-a recunoscut oficial înfrângerea! Cu tot cu Rusia și Trump...

2 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

3 „O să vezi dezertări și refuzuri în masă în România” / Dezbatere aprinsă despre armata obligatorie

4 „Ale noastre par concepute pentru imprimat pe tricouri” / Daniel Funeriu a comparat manuale de ştiinţe din România, Franţa şi Germania

5 Serviciile de informații americane, îngrijorate de arsenalul subteran de rachete al Iranului