Un basorelief cu o vechime de aproape 4.000 de ani, descoperit în Peru

Un basorelief cu o vechime de 3.800 de ani înfăţişând şerpi şi capete de om a fost descoperit în Peru, potrivit agenţiei de ştiri oficiale Andina, preluate joi de dpa.

Construcţia, cu o lungime de 2,8 metri şi înălţime de un metru, se află în situl arheologic Vichama, la 110 kilometri nord de Lima, capitala statului.

Pe zid se zăresc sculpturile a patru capete umane cu ochii închişi. Doi şerpi trec printre acestea, îndreptându-se către ceea ce pare a fi o sămânţă antropomorfizată.

Şarpele reprezintă o zeitate acvatică, care udă pământul pentru a face seminţele să crească, a spus arheologul Tatiana Abad, potrivit cotidianului El Comercio.

Se crede că artiştii din Vichama au creat aceste imagini într-o perioadă de secetă provocată de schimbările climatice.

Oraşul Vichama a fost construit între anii 1.800 şi 3.500 î. Hr. În situl arheologic se mai află construcţii şi cimitire din lut. AGERPRES


populare
astăzi

1 Un document care dă fiori despre atacul de la Cadastru

2 Rețea de milioane la Muntele Athos: Pelerinii români, ținta unei afaceri ilicite

3 Misterul cetății gigantice din Banat

4 Andrew Tate se plânge de un „canibal” în celulă; Reacția virală a actriței Christina Ricci

5 Fosta campioană Arantxa Sanchez Vicario, ruinată: Averea de 36 de milioane de euro, risipită, închisoare cu suspendare