Un copil din China a uimit audiența TV din Australia rezolvând trei cuburi Rubik simultan

Un copil din China a uimit audiența TV din Australia rezolvând trei cuburi Rubik simultan

Un băiat genial din China i-a lăsat cu gura căscată pe spectatorii unui post de televiziune din Australia după ce a reușit să rezolve, duminică, trei cuburi Rubik simultan, folosindu-se atât de mâini cât și de picioare, informează luni agenția Xinhua.

Sursa foto: speedsolving.com

Băiatul în vârstă de 12 ani, pe numele său Jianyu Que, s-a numărat printre participanții selectați pentru a evolua pe scenă în cadrul primei părți a unui nou show de televiziune din Australia numit "Little Big Shots", alături de o varietate de tineri talentați, dansatori și alți interpreți.

Abilitățile lui Que de a rezolva cubul Rubik au uimit audiența din studio dar și din fața televizoarelor.

Băiatul și-a început evoluția rezolvând un singur cub Rubik în mai puțin de 12 secunde, legat la ochi.

"Tot ce fac este să memorez poziția fiecărui pătrat și apoi să folosesc formula", a explicat Que.

Băiatul talentat a avut și alte trucuri în mânecă pentru a fermeca publicul. El a șocat audiența când și-a scos pantofii și a început să rezolve câte un cub Rubik cu fiecare mână și un altul cu picioarele.

Que este membru al Asociației Mondiale a Cubului, o organizație internațională pentru entuziaștii cubului competitive Rubik care se întrec în competiții. Deși s-a apucat de acest hobby cu doar șase ani în urmă el a luat deja parte la numeroase concursuri, precizează sursa citată.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Priviți, e președintele Nicușor Dan, surprins la „low cost” de o româncă! Unde a zburat șeful statului

2 Fiica șoferului lui Marius Voineag, procurorul șef al DNA, a fost angajată la Curtea de Conturi deși nu are studii superioare

3 VIDEO Trump, contrat dur de Melania după o discuție la telefon cu Vladimir Putin

4 Surpriza lui Bolojan pentru angajații de la Palatul Victoria: vor fi testați, o treime dintre ei urmând să fie concediați

5 ChatGPT l-a lăsat perplex pe filosoful Gabriel Liiceanu. „M-am speriat teribil”