Universitatea Cluj, victorie grea cu 1-0 în fața lui FC Hermannstadt, în Superligă

Universitatea Cluj a învins-o greu pe FC Hermannstadt, cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii de fotbal.

Foto Shutterstock

Marius Briceag (83) a marcat singurul gol în acest meci dintre două echipe nou-promovate.

Universitatea a jucat ultima jumătate de oră în inferioritate după eliminarea lui Ovidiu Horşia (62), pentru un fault tare la Daniel Paraschiv, la doar două minute de la intrarea sa pe teren. Sibienii au dominat jocul şi au forţat victoria timp de 20 de minute, după care clujenii au reuşit să deschis scorul şi oaspeţii nu au mai reuşit să fie periculoşi.

FC Hermannstadt a suferit a doua înfrângere consecutivă, după ce era neînvinsă în primele 11 etape.

Universitatea e neînvinsă de cinci etape, în care are trei victorii şi două egaluri.

FC Universitatea Cluj - AFC Hermannstadt 1-0 (0-0), Cluj Arena - Cluj-Napoca

A marcat: Marius Briceag (83).

Cartonaş roşu: Ovidiu Horşia (Universitatea, 62).

Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Ferencz Tunyogi (Zalău); al patrulea oficial: Szabolcs Kovacs (Carei)

Arbitru video: Istvan Kovacs (Carei); arbitru asistent video: Gabriel Sabin Stroe (Piteşti)

Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) - CCA, Iuliuss Nemţeanu (Ghermăneşti/Ilfov) - LPF

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...