Unul dintre cei doi răniţi de la Petromidia transferaţi în Germania a murit marţi

Unul dintre cei doi răniţi în explozia de la Petromidia care au fost transferaţi în Germania şi-a pierdut viaţa în cursul zilei de marţi, anunţă Rompetrol într-un comunicat remis AGERPRES.

"Cu adânc regret, vă anunţăm că în cursul zilei unul din cei doi colegi transferaţi de urgenţă în Germania, în urmă incidentului din cadrul rafinăriei Petromidia, şi-a pierdut viaţa. Starea generală a pacientului a fost una stabilă pe tot parcursul internării, transferului şi al tratamentelor de specialitate. Gândurile şi toată susţinerea noastră merg către familia colegului decedat", se arată în comunicat.

Al doilea coleg spitalizat în Germania este în acest moment stabil şi răspunde la tratament.

O explozie urmată de un incendiu s-a produs pe 2 iulie la rafinăria Petromidia . În urma evenimentului, soldat cu moartea unei persoane şi rănirea altor cinci, procurorii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă şi distrugere din culpă.

Cei doi răniţi au fost transferaţi în Germania, la Offenbach, pe 5 iulie . AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce s-a întâmplat în secunda doi după ce CCR a validat reforma privind pensiile magistraților

2 Jocurile Olimpice, un maraton sexual? O sportivă a avut curajul să explice de ce e criză de prezervative în Satul Olimpic

3 Un „lord” din energie, cu cifră de afaceri de 1,8 miliarde de euro și profituri de peste 200 de milioane de euro, cercetat de DIICOT pentru spălare de…

4 Aproape jumătate de milion de dolari dați pe închirierea de mașini pentru patru piloți F-16 trimiși în SUA. Miruță: „E strigător la cer”

5 Fiul președintelui Partidei Romilor Vaslui, amenințări șocante pe TikTok: „Vă tai pe toți! Nu are cine ce să îmi facă”