UPDATE Marea Britanie/terorism: Trei femei au fost arestate luni în estul Londrei

UPDATE Marea Britanie/terorism: Trei femei au fost arestate luni în estul Londrei

Trei femei tinere au fost arestate luni, în estul Londrei, în conformitate cu legislația antiteroristă din Marea Britanie, a anunțat poliția metropolitană, într-un caz referitor la un plan de atentat zădărnicit săptămâna trecută, transmite Reuters.

Cele trei femei — două în vârstă de 18 ani și una de 19 ani — sunt suspectate de pregătirea și instigarea la comiterea de acte teroriste.

''Arestările au fost făcute în cadrul unei operațiuni legate de o adresă pe Harlesden Road'', a menționat poliția într-un comunicat, făcând referire la o locație unde vineri a fost împușcată o femeie în timpul unei percheziții efectuate de poliție.

Arestările operate luni survin la câteva zile după ce un bărbat având asupra sa mai multe cuțite a fost arestat în apropierea biroului premierului britanic Theresa May în Westminster și la peste o lună de la atentatul terorist comis pe podul Westminster.

Atunci, un britanic radicalizat și convertit la islam a pătruns cu autoturismul în pietoni, provocând mai multe victime, printre care și o româncă decedată ulterior la spital, iar apoi a înjunghiat mortal un polițist în fața parlamentului.

În Marea Britanie este în vigoare, din august 2014, nivelul de alertă antiteroristă 'grav', al doilea pe o scară descrescătoare, ceea ce înseamnă că un atac terorist este considerat a fi foarte probabil.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

3 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

4 Onestitate marca USR...

5 Cea mai nouă și dătătoare de speranță predicție a lui Ray Kurzweil, unul dintre cei mai cunoscuți futurologi ai Silicon Valley