„Vă dezamăgesc, dar Rusia nu este foarte dependentă de livrările de arme din Iran”

Kirill Budanov, șeful Direcției principale de informații a Ministerului Apărării din Ucraina, a comentat modul în care evoluțiile din Orientul Mijlociu, în special tensiunile dintre Iran și Israel, ar putea afecta livrările de arme către Rusia.

El și-a împărtășit opiniile într-un interviu acordat postului de radio Hromadske, potrivit Ukrinform .

"Îmi pare rău să vă dezamăgesc, dar Federația Rusă nu este foarte dependentă de livrările din Iran. În cea mai mare parte, ei primesc doar componente", a spus Budanov.

Potrivit acestuia, procesul de aprovizionare a încetinit oarecum, dar este puțin probabil ca impactul să fie resimțit semnificativ de societatea rusă.

"Dronele Shahed sunt produse în Rusia deja de ceva timp. Deci răspunsul este simplu: acest lucru nu va avea niciun efect serios", a declarat Budanov.


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

2 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?

3 „Dacă pierde puterea, va fi spânzurat de un stâlp de iluminat”

4 VIDEO 397 km de autostradă de la București la Pașcani pe Autostrada Moldovei?

5 Italia plătește noi milioane pentru iahtul confiscat de la oligarhul Melnicenko