Victorie categorică pentru CFR Cluj, 4-0 cu Dinamo, în Superligă

CFR Cluj a învins categoric Dinamo Bucureşti cu 4-0 (0-0), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 27-a a Superligii, scrie Agerpres.

CFR Cluj - Dinamo FOTO: Facebook/cfr1907

După 0-0 la pauză, CFR Cluj a făcut o repriză secundă foarte bună, punctând de patru ori.

Daniel Bîrligea (52) au descris scorul contraatac, lansat de Panagiotis Tachtsidis. Karlo Muhar a mărit diferenţa cu o lovitură de cap (68), după un corner executat de Ciprian Deac. Pe final, nigerianul Philip Otele a reuşit o dublă (79, 82), pe contraatac, din pasele lui Peter Michael, respectiv Durel Avounou.

La Dinamo au debutat cu această partidă fundaşul Edgar Miguel Ie, internaţional din Guineea-Bissau, şi atacantul kosovar Astrit Selmani. Fundaşul mauritan Aly Abeid a jucat primul său meci pentru CFR.

Mijlocaşul Ciprian Deac a disputat meciul cu numărul 400 în prima ligă din România, dintre care 355 în tricoul echipei clujene.

Dinamo venea după două victorii în campionat.

CFR a pierdut precedentul său meci acasă (0-1 cu Rapid).

În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, 1-1.

FC CFR 1907 Cluj - Dinamo Bucureşti 4-0 (0-0), Stadion „Dr. Constantin Rădulescu” - Cluj-Napoca

Au marcat: Daniel Bîrligea (52), Karlo Muhar (68), Philip Otele (79, 82).

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş);

arbitri asistenţi: Alexandru Vodă (Alba Iulia), Mihăiţă Necula (Bucureşti);

al patrulea oficial: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)

Arbitru video: Sebastian Colţescu (Bucureşti);

arbitru asistent video: Iulian Dima (Bucureşti)

Observatori: Octavian Şovre (Satu Mare) - CCA, Ioan Bogdan (Arad) - LPF

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?