Victorie clară a Rapidului cu Buducnost. Rapidistele au stabilit și un nou record incredibil în Liga Campionilor. Giuleștencele sunt în cărți pentru „sferturi”

Rapid a obținut o nouă victorie în runda cu numărul 10 a grupei B din Liga Campionilor la handbal feminin, învingând de o manieră categorică formația ungară Buducnost, scor 39-29. Specialiștii din domeniu spun că a fost cea mai bună prestație ofensivă a giuleștencelor în această ediție, Rapid confirmând calculele hârtiei.

Locul 2 în acest moment, Rapid joacă runda viitoare un meci vital pe terenul lui Esbjerg. Primele două clasate din grupă vor avansa direct în „sferturi”. Următaorele 4 clasate se duc în „optimi”.

Buducnost este o fostă câștigătoare a Ligii, dar acum se află în plin proces reconstrucție.

Giuleștencele au pornit ca din tun, ajutate și de paradele lui Kapitanovic, apoi au lovit din toate pozițiile. Hernandez a fost dominantă pe semicerc, Polman a aruncat cu precizie, iar pătrunderile lui Kanor și Grozav au fost imposibil de blocat.

Campioana României a condus chiar și cu 11 goluri. S-au relaxat pe final, dar au păstrat avansul. Cele 39 de goluri marcate astăzi reprezintă un record al giuleștencelor în actuala ediție a Ligii. Precedentul era de 36 de reușite, în deplasarea cu Storhamar.

Cea mai bună marcatoare a Rapidului a fost Polman, cu 6 goluri. Au mai contributi la victorie Grozav (5), Kanor (5), Badea (4), Espinola (3), Korsos (4), Lopez (2), Gutierrez (3), Buceschi (2), Lopez (2), Ostase (1).

Rezumatul meciului

FINAL » Rapid - Buducnost 39-29

S-a terminat partida!

min. 58: Hernandez înscrie un gol încântător, din cădere, cu spatele la poartă. 38-28

A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! Rapid conduce clar, scor 17-12.

min. 29: Sorina Grozav, de neoprit pe contraatac. 17-12

min. 26: Aruncare de la 7 metri transformată de Polman. 14-11

min. 24: Polman aruncă devastator. Buducnost repune imediat și răspunde cu gol. 12-10

min. 21: Hernandez, prima eliminată din tabăra Rapidului. Inferioritate timp de două minute pentru campioana României. 11-8

min. 13: Kapitanovic apără o aruncare de la 7 metri. 6-5

min. 5: Sorina Grozav pătrunde superb și înscrie. 3-0

min. 1: Sala Polivalentă este plină, 5.000 de suporteri fiind prezenți.

min. 1: A început partida! Kapitanovic are deja o paradă de excepție în poarta Rapidului.

1 Articol dubios despre România apărut în presa de la Budapesta...

2 Maneaua care a înnebunit planeta. Melodia este în centrul unei controverse uriaşe

3 Sfidare fără precedent / Kazahstanul a vândut Statelor Unite 81 de avioane militare de fabricație sovietică, prin intermediul unor firme offshore!

4 Justiția din Ro a comis-o din nou! Asta e din aia jegoasă, făcută în nesimțire!