Victorie fantastică pentru Ana Bogdan! E în semifinale la Portoroz după ce a învins-o pe favorita nr 2

Ana Bogdan (65 WTA), s-a calificat în semifinalele turneului de la Portoroz (WTA 250) după ce a trecut în sferturi de favorita numărul 2, Beatriz Haddad Maia. Bogdan s-a impus cu scorul de 6-1, 1-6, 7-5, la capătul unui meci care a durat două ore și 29 de minute de joc.

Ana Bogdan a făcut meciul anului contra lui Haddad Maia. Foto Arhivă Adevărul

Ana Bogdan, cea mai în formă tenismenă a României, a început perfect meciul cu Beatriz Haddad Maia. A făcut rapid 6-1, după care a fost rândul braziliancei să dicteze ritmul jocului. A câștigat tot cu 6-1, astfel că s-a intrat în decisiv.

În setul al treilea, Ana Bogdan a început iar ca din tun și s-a distanțat la 4-1. Adversara nu s-a lăsat și a egalat, ducând meciuul la 5-5. Acolo, Ana a avut mai multă răbdare, a câștigat două game-uri și s-a impus după un joc spectaculos.

La Portoroz, Ana Bogdan a trecut de Ajla Tomljanovic și Tamara Zidansek, de fiecare dată în 3 seturi. De altfel, meciul cu Haddad Maia a fost al șaselea duel consecutiv disputat de Ana care s-a decis în setul al treilea.

Pentru Ana urmează meciul cu Elena Rybakina, campioana de la Wimbledon.