VIDEO Ciclism: Belgianul Tim Merlier a câştigat la sprint etapa a 2-a din Turul Italiei

Ciclistul belgian Tim Merlier (Alpecin) a câştigat duminică la sprint etapa a 2-a din Turul Italiei, desfăşurată pe distanţa de 179 km în provincia Piemont, între Stupinigi, aproape de Torino, şi Novara, transmite AFP.

Cronometrat în 4 h 21 min 09/sec, Tim Merlier a fost urmat de campionul european, italianul Giacomo Nizzolo. Pe locul 3 s-a clasat alt italian, Elia Viviani. Pe 4, cu acelaşi timp ca primii clasaţi, a fost olandezul Groenewegen, revenit după o suspendare de nouă luni care a sancţionat sprintul său periculos din Turul Poloniei în vara anul trecut.

Campion al Belgiei în 2019, Merlier (28 ans) a obţinut al patrulea lui succes în acest sezon. El este la prima participare în Giro, la fel ca echipa sa Alpecin.

Italianul Filippo Ganna (Ineos) rămâne cu tricoul roz de lider, a doua zi după ce a câştigat contratimpul de la Torino.

Luni va avea loc etapa a 3-a, lungă de 190 km între Biella şi Canale.

2 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

3 Document secret rusesc obținut de Washington Post

4 Foarte interesante amănunte...

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia