VIDEO Ciclism: Eritreeanul Biniam Girmay a scris istorie, câştigând cursa Gent-Wevelgem

Eritreeanul Biniam Girmay a scris istorie, devenind primul ciclist african care câştigă o clasică, el impunându-se duminică în Belgia în a 84-a ediţie a cursei Gent-Wevelgem, scrie AFP.

La capătul celor 249 de kilometri, Biniam Girmay, care are 21 de ani, a încheiat în 5 h 37:57, fiind urmat pe podium, cu acelaşi timp, de francezul Christophe Laporte (Jumbo-Visma) şi de belgianul Dries Van Gestel (TotalEnergie).


populare
astăzi

1 „Capcana cu miere”. Scandal sexual și acuzații de spionaj înaintea alegerilor din Ungaria. Contracandidatul lui Orban: „M-am lăsat sedus”

2 O femeie a murit în vehiculul electric care a luat foc în mers, pe un bulevard din București. Soțul său a reușit să se salveze

3 VIDEO Ana Birchall / „Inițial am crezut că este un fake… dar nu este deși, pentru reputația și imaginea României, chiar aș fi vrut să nu fie adevărat”

4 „Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai

5 Moise Guran / Nea Marcel de la Buzău, acest manelist al politicii românești, gata oricând să-ți facă o cântare intitulată „mă doare-n plută de deficit”