VIDEO Cîţu: Bugetul rămâne cu un deficit de 7,16%; dacă sunt modificări, sunt minore

Premierul Florin Cîţu a declarat, marţi, că proiectul bugetului de stat pe 2021 prevede, în acest moment, un deficit de 7,16%, în pofida unor "modificări minore", actul normativ aflându-se în circuitul de avizare.



"Bugetul este în avizare. Aşteptăm avizele şi apoi va intra în şedinţa de Guvern. În bugetul Ministerul Sănătăţii, la credite bugetare nu s-a modificat nimic, la credite de angajament cred că este o modificare pentru a permite ministerului să facă contracte şi plăţi în restul anului. Dacă sunt modificări, sunt minore. În ceea ce priveşte autorităţile locale, poate că sunt ceva modificări. Bugetul rămâne cu un deficit de 7,16%, în acest moment. Dacă va mai fi ceva în zilele următoare, vom vedea, dar nu cred că mai e ceva material", a afirmat Cîţu, la Palatul Parlamentului. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce se întâmplă în Serbia după ce China a pus mâna pe cele mai mari zăcăminte de cupru și aur din Europa

2 Țara în care am ajuns să trăim...

3 VIDEO Așa o fi? / Imagini din sursă oficială cu un OZN?

4 Ce se ascunde sub șantierul Autostrăzii Vestului. Descoperirea impresionantă la săparea primului tunel de la Holdea

5 „Moarte României!” / Titlu delirant în presa rusă / Experți militari ruși sugerează bombardarea Bucureștiului: „E o reacție adecvată”