VIDEO „Este o trădare, ne vom apăra patria”/Putin confirmă tentativa de lovitură de stat!

Președintele rus, Vladimir Putin, susține un discurs televizat, sâmbătă dimineață, într-o primă reacție în urma revoltei lui Evgheni Prigojin, șeful mercenarilor Wagner. Vladimir Putin a început să vorbească despre ceea ce el susține că este o revoltă a lui Evgheni Prigojin: ”Aceasta este o campanie aventurieră criminală. Este echivalentă cu o revoltă armată. Rusia se va apăra. Luptăm pentru viața și securitatea cetățenilor noștri și pentru integritatea noastră teritorială. Este o încercare de a ne submina din interior. Aceasta este trădare”, a transmis Vladimir Putin citat de Sky News.

Principalele declarații ale președintelui rus:

  • Ne vom apăra patria.
  • Aceasta este trădare față de cei care luptă pe front. Un cuțit în spate pentru ruși. Trebuie să facem orice să oprim asta.
  • Măsurile pe care le vom lua vor fi extrem de dure.
  • Cei responsabili vor fi aduși în fața judecății.
  • Au fost luate măsuri restrictive în Moscova.
  • Situația din Rostov rămâne complicată.
  • Ca președinte al Rusiei, comandat suprem al Armatei și cetățean rus fac tot ce pot să resping asta.
  • Cei care au trădat Rusia să nu își asume în niciun fel participarea într-un conflict armat.

știre în curs de actualizare



populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 Trei surori în vârstă de 12, 14 și 16 ani au sărit în gol de la etajul nouă după ce părinții le-au luat telefonul

3 Adio, leu? / Soluția neașteptată a unui economist de top pentru ca România să treacă la euro fără să mai aștepte după politicieni

4 VIDEO Turcia tace și face...

5 Țara în care am ajuns să trăim... / Dezvăluiri din culisele Curții de Apel București...