VIDEO Fotbal: Atletico Madrid este noua campioană a Spaniei

Echipa Atletico Madrid a cucerit al 11-lea titlu de campioană a Spaniei din istoria sa, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Valladolid, sâmbătă, în etapa a 38-a (ultima) a actualei ediţii din Primera Division.

Gazdele au condus cu 1-0 la pauză, după reuşita lui Oscar Plano (18), însă Atletico a întors rezultatul în repriza secundă, graţie golurilor marcate de Angel Coreea (57) şi Luis Suarez (67).

Atletico Madrid, care cucerise precedentul său titlu în 2014, a încheiat sezonul cu un avans de două puncte faţă de ocupanta locului secund, Real Madrid, care s-a impus la rândul ei, cu 2-1 pe teren propriu, în faţa formaţiei Villarreal, prin golurile marcate în finalul jocului de Karim Benzema (87) şi Luka Modric (90+2), după ce oaspeţii reuşiseră deschiderea scorului în prima repriză, prin Yeremy Pinto (20).

FC Barcelona, ieşită din cursa pentru titlu săptămâna trecută, s-a impus la limită în faţa formaţiei Eibar (1-0) în ultimul său meci de campionat, fără căpitanul Lionel Messi, printr-un gol marcat de Antoine Griezmann, în minutul 81.

Rezultate:
Vineri

Levante - Cadiz 2-2
Au marcat: Roger (8), Melero (58), respectiv Negredo (14), Akapo (32).

Sâmbătă
Huesca - Valencia 0-0

Elche - Athletic Bilbao 2-0
Au marcat: Boye (28), Gutierrez Parejo (73).

Celta Vigo - Betis Sevilla 2-3
Au marcat: Aspas (32 - penalty), Méndez (49), respectiv Iglesias (53 - penalty), Fekir (69), Ruiz (73).

Real Madrid - Villarreal 2-1
Au marcat: Benzema (87), Modric (90+2), respectiv Pino (20).

Valladolid - Atletico Madrid 1-2
Au marcat: Plano (18), respectiv Correa (57), Suarez (67).

Osasuna - Real Sociedad 0-1
A marcat: Perez (86 - autogol).

Eibar - FC Barcelona 0-1
A marcat: Griezmann (81).

Duminică au loc ultimele două meciuri ale etapei, Granada - Getafe şi FC Sevilla - Deportivo Alaves