VIDEO Fotbal: Manchester City a câştigat campionatul Angliei

Echipa de fotbal Manchester City a câştigat campionatul Angliei în sezonul 2021-2022 după ce duminică a învins-o cu 3-2 acasă pe Aston Villa în ultima etapă, deşi oaspeţii conduceau cu 2-0 în minutul 76, echipa antrenată de Pep Guardiola încheind cu 93 de puncte, unul mai mult decât Liverpool, ce s-a impus cu 3-1 pe Anfield împotriva lui Wolverhampton Wanderers.

Aston Villa, antrenată de Steven Gerrard, legenda lui Liverpool, a punctat prin Matty Cash (minutul 37) şi Philippe Coutinho (69), ultimul fost jucător al "cormoranilor". City a revenit cu trei goluri înscrise în numai cinci minute de rezerva Ilkay Gundogan (76, 81) şi Rodri (78).

Liverpool a câştigat şi ea greu cu Wolverhampton, care a condus după golul lui Pedro Neto din minutul 3. Formaţia pregătită marcat de Juergen Klopp a punctat prin Sadio Mane (24), Mohamed Salah (84) şi Andy Robertson (89).

Pentru Manchester City este al patrulea titlu de campioană din ultimii cinci ani, toate fiind obţinute sub comanda lui Guardiola. Echipa are în total opt titluri de campioană.

Liverpool a câştigat în acest sezon Cupa Angliei şi Cupa Ligii engleze şi va juca finala Ligii Campionilor împotriva lui Real Madrid, pe 28 mai.

Chelsea a încheiat pe locul 3 Premier League, cu 74 de puncte, la mare distanţă de primele două clasate.

Tottenham, cu un parcurs bun în ultima parte a stagiunii, a acumulat 71 de puncte şi a ocupat locul 4, ultimul care duce în Liga Campionilor. Rivala londoneză Arsenal, cu 69 de puncte, a terminat pe locul 5 şi va juca în Europa League, la fel ca Manchester United, care, după un sezon mult sub aşteptări, s-a clasat pe locul 6.

Echipa de pe locul 7, West Ham United, va evolua în Europa Conference League.

Au retrogradat Burnley, Watford şi Norwich.

Rezultatele ultimei etape:
Arsenal - Everton 5-1
Au marcat: Martinelli (27 - penalty), Nketiah (31), Cedric Soares (56), Gabriel (59), O˜degaard (82), respectiv van de Beek (45+3)

Brighton - West Ham United 3-1
Au marcat: Veltman (50), P. Gross (80), Welbeck (90+2), respectiv Antonio (40)

Burnley - Newcastle United 1-2
Au marcat: Cornet (69), respectiv Wilson (20 s.p., 60)

Chelsea - Watford 2-1
Au marcat: Havertz (11), Barkley (90+1), respectiv Gosling (87)

Crystal Palace - Manchester United 1-0
A marcat: Zaha (37)

Norwich City - Tottenham Hotspur 0-5
Au marcat: Kulusevski (16, 64), Kane (32), Son Heung-min (70, 75)

Leicester City - Southampton 4-1
Au marcat: Maddison (49), Vardy (74), Ayoze Perez (81, 90+6), respectiv Ward-Prowse (79 - penalty)

Brentford - Leeds United 1-2
Au marcat: Canos (78), respectiv Raphinha (56 - penalty), Harrison (90+4)

Liverpool - Wolverhampton Wanderers 3-1
Au marcat: Mane (24), Salah (84), Robertson (89), respectiv Pedro Neto (3)

Manchester City - Aston Villa 3-2
Au marcat: Gundogan (76, 81), Rodri (78), respectiv Cash (37), Coutinho (69)