VIDEO Iohannis: România se angajează să îmbunătăţească sistemul de protecţie a pădurilor şi să planteze păduri în zone noi

România se angajează să îmbunătăţească sistemul de protecţie a pădurilor şi să planteze păduri în zone noi, afirmă preşedintele Klaus Iohannis.

"Protejarea pădurilor şi utilizarea durabilă a terenurilor sunt esenţiale pentru lupta împotriva schimbărilor climatice. România se angajează să îmbunătăţească sistemul de protecţie a pădurilor şi să planteze păduri în zone noi, în special în cele expuse deşertificării", spune şeful statului într-un mesaj postat, marţi, pe Twitter.



Preşedintele arată că România susţine Declaraţia liderilor de la Glasgow privind pădurile şi utilizarea terenurilor.

"Trebuie să lucrăm cu toţii împreună", precizează Iohannis.

Un număr de 105 lideri mondiali au semnat Declaraţia de la Glasgow. În acest document, liderii se angajează, între altele, să lucreze împreună pentru a opri pierderea pădurilor şi degradarea terenurilor până în 2030. De asemenea, liderii îşi vor consolida eforturile pentru conservarea pădurilor şi a altor ecosisteme.

"Îndemnăm toţi liderii să îşi unească forţele într-o tranziţie de utilizare durabilă a terenurilor. Acest lucru este esenţial pentru îndeplinirea obiectivelor Acordului de la Paris, inclusiv reducerea vulnerabilităţii la impactul schimbărilor climatice şi menţinerea creşterii temperaturii medii globale cu mult sub 2°C şi continuarea eforturilor de limitare a acesteia la 1,5°C", se mai arată în document.

Preşedintele Klaus Iohannis participă luni şi marţi la Summitul liderilor mondiali în cadrul Conferinţei Părţilor Convenţiei Cadru a Naţiunilor Unite privind Schimbările Climatice (COP26), care are loc la Glasgow. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 VIDEO Zilele dronelor ucrainene la Moscova / Zeci de Liutîi sau FP-1, trimise pentru a treia oară asupra capitalei Rusiei. „OZN-ul” de la rafinăria din …