VIDEO Orașul Krivoi Rog în pericol după ce rușii au atacat cu rachete barajele de pe râul Inguleț/Nivelul apei a crescut brusc!

VIDEO Orașul Krivoi Rog în pericol după ce rușii au atacat cu rachete barajele de pe râul Inguleț/Nivelul apei a crescut brusc!

Opt rachete rusești au lovit miercuri orașul ucrainean Krivoi Rog (regiunea Dnipropetrovsk, sudul-estul țării), acestea fiind îndreptate spre structuri hidraulice, spun oficiali ucraineni, care avertizează că, în urma daunelor provocate acestor structuri, nivelul apelor râului Inguleț a început să crească, ceea ce reprezintă o amenințare serioasă pentru oraș, relatează The Guardian.

Apele râului Inguleț în creștere, după ce rușii au atacat cu rachete baraje din Krivoi RogFoto: Captură video Twitter

„Astăzi, forțele rusești și-au trimis numărul maxim de arme asupra unor structuri hidrotehnice”, a scris Kirilo Timoşenko, şeful adjunct al administraţiei prezidenţiale de la Kiev.

„Scopul este evident - o încercare de a crea o situație de urgență. Nu e important pentru ei dacă oamenii vor rămâne fără apă sau dacă orașul va fi sub ape”, a mai afirmat Timoşenko.

„Acesta este un act terorist împotriva oamnilor noștri, împotriva unui anume oraș”, a adăugat el.

Krivoi Rog este orașul natal al președintelui ucrainean Volodimir Zelenski.

Imagini postate de alți oficiali ucraineni arată că apele crescute ale râului Inguleț au măturat deja un pod din Krivoi Rog.



populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?