Zeci de oligarhi ruşi contestă sancţiunile UE în instanţă. Abramovici şi Fridman, printre cei care au deschis procese

Fostul proprietar al clubului de fotbal Chelsea, Roman Abramovici, miliardarul Andrei Melnichenko, omul de afaceri Mihail Fridman şi magnatul petrochimic Dmitri Konov sunt doar câţiva dintre oligarhii sancţionaţi care s-au adresat acum instanţelelor UE, potrivit The Moskow Times .

„Marea majoritate a cazurilor vor avea perspective foarte limitate de succes”, a declarat avocatul irlandez Carsten Zatschler.

Oamenii de afaceri ruşi au la dispoziţie o fereastră îngustă de timp, mai puţin două luni, pentru a pregăti un apel la UE.

Ei se confruntă, de asemenea, cu dificultăţi în a găsi reprezentare legală, deoarece „multe firme de avocatură evită orice caz asociat în vreun fel cu Rusia de la invazie”, a spus Zatschler.

Chiar şi în cazul unei hotărâri judecătoreşti favorabile, UE îi poate „redesemna” pentru includerea pe listele de sancţiuni, prin prezentarea de noi argumente.

Bloomberg a raportat că instanţele UE au suspendat în rare ocazii sancţiunile.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Țara în care am ajuns să trăim...Citiți în ce buzunare se scurg banii noștri, împrumutați cu dobânzi exorbitante...

2 Răsturnare de situație / Cine este femeia căreia Epstein i-a lăsat prin testament cea mai mare parte a averii

3 „Au dezbrăcat-o pe soția mea în chiloți și sutien” / Umilințele trăite de doi tineri români declarați criminali în Rusia

4 Diana, tânăra însărcinată care a murit în accidentul din Iași împreună cu soțul ei, era căpitan la Jandarmeria Vaslui. Urma să devină mamă a unei fet…

5 Țara în care am ajuns să trăim... / Curtea de Apel București l-a reabilitat pe interlopul Nuțu Cămătaru