Zelenski cere Vestului să-i permită să atace teritoriul rus cu armament occidental

Zelenski cere Vestului să-i permită să atace teritoriul rus cu armament occidental

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut ţărilor occidentale să trimită ţării sale ajutor militar care să-i permită Ucrainei să atace infrastructuri situate în interiorul Federaţiei Ruse, infrastructuri cu care armata rusă loveşte teritoriul ucrainean, relatează EFE, preluată de Agerpres .

Volodimir Zelenski FOTO PROFIMEDIA

Volodimir Zelenski FOTO PROFIMEDIA

În discursul său către naţiune din noaptea de joi spre vineri, Zelenski a condamnat atacurile ruse de joi cu rachete şi bombe aeriene dirijate împotriva regiunii de graniţă Harkov, în care şi-au pierdut viaţa şapte 7 civili şi care au fost lansate de pe teritoriul rus, acuzând deficitul de apărare antiaeriană de care suferă Ucraina şi interdicţia impusă Kievului de majoritatea aliaţilor, care nu permit Ucrainei să lovească teritoriul inamic cu arme occidentale.

Atacuri precum cel de joi sunt posibile doar „pentru că Ucraina are încă restricţii pentru a se apăra”, a avertizat Zelenski, care şi-a exprimat regretul că armata sa nu poate "distruge lansatoarele de rachete" cu care Moscova atacă Ucraina de pe teritoriul rus din cauza acestor restricţii şi a lipsei rachetelor cu rază lungă de acţiune.

Statele Unite, Franţa şi Regatul Unit au trimis Ucrainei un număr limitat de rachete cu rază lungă de acţiune pe care Kievul le foloseşte cu succes pentru a distruge ţinte militare ruseşti în teritoriile ucrainene ocupate de ruşi.

Însă majoritatea aliaţilor Ucrainei au interzis până acum acestei ţări să folosească armele pe care le trimit pentru a lovi în interiorul Federaţiei Ruse de teama unor eventuale represalii directe din partea Moscovei.

Regatul Unit a anunţat recent că va permite Ucrainei să lovească teritoriul inamic cu arme de provenienţă britanică. În schimb, Statele Unite, Franţa şi majoritatea aliaţilor Ucrainei nu şi-au schimbat oficial politica privind utilizarea de către Kiev a echipamentelor lor militare.

„Toate ţările (din lume) ar percepe restricţiile în lupta împotriva terorii ca fiind greşite şi nedrepte", a insistat Zelenski în discursul său. „Protejarea vieţii trebuie să se bazeze pe toate instrumentele necesare pentru a învinge într-adevăr teroriştii", a adăugat şeful statului ucrainean, făcând referire la Rusia şi cerând mai multă "hotărâre" din partea liderilor străini.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Primar PSD, fotografii în care agresează sexual o femeie în biroul Primăriei. Edilul susține că sunt realizate cu AI

2 VIDEO Priviți, ucrainenii au „prăjit” cea mai mare rafinărie Lukoil din Rusia, care produce 30% din consumul de benzină al țării

3 Generalul SIE în rezervă Nicolae Iană, fostul procuror militar Vasile Doană și doi rezerviști din SRI, vizați de percheziții în dosarul DNA legat de u…

4 STENOGRAME Apar nume noi în anturajul lui Călin Georgescu. Rețeaua de influență care s-ar fi lăudat că încearcă să îl scoată din țară

5 Cum arată Traian Băsescu la 74 de ani, înconjurat de nepoți și familie