Zelenski: Kievul va abandona negocierile cu Moscova dacă militarii săi din Mariupol sunt ucişi

Zelenski: Kievul va abandona negocierile cu Moscova dacă militarii săi din Mariupol sunt ucişi

Kievul va abandona negocierile cu Moscova dacă militarii săi, baricadaţi în vastul complex siderurgic Azovstal din Mariupol, în sud-estul Ucrainei, sunt ucişi de armata rusă, a reiterat sâmbătă preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, citat de AFP.

"Dacă oamenii noştri sunt ucişi la Mariupol şi dacă pseudoreferendumuri sunt organizate în regiunea Herson (sud), Ucraina se va retrage din orice proces de negociere", a afirmat Zelenski în cursul unei conferinţe de presă la Kiev.

Liderul ucrainean a cerut din nou sâmbătă o întâlnire cu omologul său rus Vladimir Putin "pentru a pune capăt războiului".

"Cred că cel care a început acest război va fi putea şi să-i pună capăt", a afirmat Zelenski într-o conferinţă de presă susţinută în interiorul unei staţii de metrou din centrul Kievului, reiterând că "nu se teme să-l întâlnească pe Putin" dacă aceasta ar permite să se ajungă la un acord de pace între Rusia şi Ucraina. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?