Finanțele au împrumutat luni 200 de milioane lei de la bănci, la un randament de 3,04% pe an

Finanțele au împrumutat luni 200 de milioane lei de la bănci, la un randament de 3,04% pe an

Ministerul Finanțelor Publice (MFP) a împrumutat, luni, 200 de milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni cu scadența pe 11 iunie 2021, la un randament mediu de 3,04% pe an. Valoarea din prospectul emisiunii a fost de 200 de milioane de lei, iar băncile au transmis oferte în valoare totală de 427,5 milioane de lei.

Marți va fi organizată o sesiune suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 30 de milioane de lei la randamentul stabilit luni.

Ministerul Finanțelor Publice /MFP/ a planificat împrumuturi de 3,845 miliarde de lei de la băncile comerciale în luna septembrie, din care 3,5 miliarde de lei prin opt licitații de certificate de trezorerie și obligațiuni de stat, iar 345 de milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitațiilor de obligațiuni.

Sumele vor fi destinate refinanțării datoriei publice și finanțării deficitului bugetului de stat.

În 2015, MFP intenționează să împrumute de pe piața internă circa 10 — 12 miliarde lei prin emisiuni de certificate de trezorerie și 25 — 28 miliarde de lei prin emisiuni de obligațiuni benchmark. AGERPRES


populare
astăzi

1 O informație care dă fiori...

2 Uite o chestie de îți stă mintea-n loc... / Poate nu știați, dar personaje ca ăsta colcăie prin toate instituțiile statului

3 VIDEO Priviți, Meloni e șocată după ce vede cât de mare este președintele Mozambicului...

4 Metoda transferul și procesul / Trei bugetari care bat recordul la salarii și longevitate

5 O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu: „O femeie care poartă pe umeri o țară întreagă”